Türkiye’nin En Geniş Kapsamlı Kahve Sözlüğü


A


Asidite = Genellikle yüksek irtifada yetişen kahve türlerinde ön plana çıkar. Mayhoş ve keskin tatlardandır. Sitrik, Malik ve laktik asitler kahvede olumlu tanımlanan asit çeşitlerindendir.

Afterburner = Kavurmadaki duman ve kokuyu kısmen nötralize eden ekleme ekipmandır.

Aftertaste = Kahvenin yutulduktan sonra yutak ve ağız içinde bıraktığı, kahvenin aromatik gövde tadımının anlaşılmasındaki kriter noktasıdır. Bir kahvedeki tadın tamamının belirlenmesinde önemli bir bölümdür.

Aged Coffee (Yaşlanmış Kahve) = Ebadını büyütmek ve asiditesini azaltmak için kahvenin uzun yıllar depoda bekletilmesidir. Yaşlanmış kahve eski mahsulden veya olgun kahveden daha uzun süre dayanır.

Air Quenching (Hava Soğutma) = Kavrulduktan sonra kahvenin yanmaya devam etmemesi için soğuk hava ile soğutulması ve kavrulmanın tamamlanmasıdır.

Alkaline = İkincil tatlarda sert, keskin bir tat türüdür.


B


Bacterial Blight (Küf&Bakteri Afeti)= Özellikle nem, yağmur ve soğuk hava koşullarında görülebilecek kahve ağacı hastalığıdır.

Bag (Çuval) = Ülkelere göre değişebilen ölçülerde olsa da ortalamada 50-60 kg’lık yeşil kahvelerin doldurulduğu kahve çuvalları.

Baked (Pişmiş) = Yumuşak, tatsız ve düz tatlara verilen isimdir. Yavaş kavrulma sırasında açığa çıkabilir.

Balanced (Dengeli) = Özellikle harmanlarda kahvelerin birbiri ile uyumunu gösteren bir sıfattır.Temel karakterleri gösteren bir bütündür.

Barista = Espresso makinesi arkasında çalışan ve espresso&espresso bazlı ve tüm kahve çeşitlerini yapan kahve konusunda uzman kişiye denir.

Beneficio = Genellikle Orta Amerika’da kahvenin işlenip proseslerin uygulandığı tesislere verilen addır.

Bitter (Acı Tatlar) = Sert ve nahoş algılanan tat olarak dilin arka kısmında hissedilir. Tüm kahvelerin karakterinde hafif bir acılık olsa da fazlasının açığa çıkmasında ve rahatsız ediciliği kavurmanın koyu kavurma olarak yapılmasından veya over extracted demlemeden ileri gelir.

Black Bean = Ağaçtan düşen ölü kahvedir.

Blend (Harman) = İki veya daha fazla single origin kahvenin oluşturduğu bütünlüğe denir. Farklı proses, farklı kavurma teknikleri ile kavrulan kahvelerin bütünleşik tat dengesidir. Genellikle espressolar blend kahvelerdir.

Body (Gövde) = Kahvenin ağızda bıraktığı tat bütünlüğü için kullanılan bir tabirdir. Alışkanlığa karşı oluşan direncin bir sonucudur. Dolgun gövde, düşük gövde gibi tabirlerle ifade edilir.

Buruk = Olumsuz tadlardandır. Sert, keskin tatlarla birlikte anılır. Kavurma süresinin altında kavrulması tamamlanmayan yanlış kavurmalarda ortaya çıkabilir.


C


Coffee Berry Borer (Kahve Meyvesi Kurdu) = Bir kahve haşeresidir. Kahve meyvelerini yiyerek beslenir ve ham kahvedeki problemlere sebep olur.

Coffee Berry Disease (Kahve Meyvesi Hastalığı) = Genellikle kahve ağacının kabuklarının oluşturduğu bir mantar türüdür. Kahvelerdeki kusurlara sebep olur.

Coffee Blossom (Kahve Çiçeği) = Aromatik bir kokusu vardır. Kahve ağacında beyaz renkli olarak yılın bir dönemi açar. Yasemin çiçeğine benzer.

Coffee Oil (Kahve Yağı) = Kavurma sırasında ortaya çıkan uçucu yağlanmaya denir.

Coffee Trier = Yeşil kahve çuvallarından örnek almak için ucu sivri, içi oyuk metal kepçedir. Bu yollar özellikle liman ve gümrüklerde çuvallardan numune alımı yapılır. Kavurma esnasında da kahveden numune alınan kepçeye aynı isim verilir.

Contanier (Konteynır) = Kahve çuvallarının limanlarda yüklenip, ithalatçı ülkelere gönderildiği büyük taşıma kutularıdır. Genellikle 70 kg’lık çuvallardan 275 adet, 60 kg’lık çuvallardan 320 adet kapasiteleri vardır.

Cup of Excellence = O bölgenin yarışmalar ve yetiştiricilik kriterleri ile en iyi kahvesi seçilen kahveye verilen addır. Bir bölge ve yöreye özel tek bir lot’a bağlı en iyi kahveye özgü bir ödüldür. Belirli puanlama notları ile derecelendirilir ve satılır.

Cupping = Kahvelerin kalitelerini değerlendirmek için yapılan duyusal ve tatsal değerlendirmelerin yapıldığı işlemdir. Degüstatörler tarafından bir masada bilinir tarzda veya kör tadım olarak yapılabilir.


D


Defects (Kusurlar) = Bu tanımlama çekirdeğin birçok aşamasında kullanılabilir. Hasat, ayıklama, fermantasyon, kavurma vs. Hoş olmayan lezzetlerdir.


E


Estate Kahve = Tek bir tarlada yetişen kahvelere verilen isimdir.


F


Fair Trade = Kahve çiftlikleri ve çiftçileri koruyan , kahvenin uygun koşullarda yetiştirildiği ve yetiştiricilere haklarının adil biçimde verildiğinin kanıtı olan Adil Ticaret belgesidir.

Fermantasyon = Kahve çekirdeklerinin ıslak yöntemde kabuktan çıktıktan sonra çekirdeğinin tanklarda suda bekletildiği ve fermante edildiği işleminin tamamına denir.

First Crack (İlk Çıtlama) = Kahvenin kavrulurken yaklaşık 160 Dereceye çıktığı anda yapısında oluşan kimyasal değişiklikler ile çıtlama seslerinin duyulduğu andır.

Flavored Coffee (Aromalı Kahve) = Kahvenin kavrulduktan sonra doğala özdeş aromalar ile karıştırılması, yedirilmesi sonucu oluşan kahve türüdür.


G


Grade (Sınıflandırma) = Kahvelerin çeşitli kalite ölçütlerine göre sınıflandırılmasıdır. Bu yetişme bölgesi, içerisindeki aromatik yapısı gibi nedenler ile önem kazanmaktadır. Grade 1, AA, AAA gibi bölümler ile adlandırılır.


 

Önemli Not: Yukarıda belirtilen terimler ve kahve sözlüğü sayfası, kahve sektörünün öncülerinden Saygıdeğer Cenk R. Girginol’un “Topraktan Fincana” isimli kitabından yararlanılarak alınmıştır. Site içerisindeki yer alan bu sayfanın hazırlanmasındaki temel amaç: Kahve tutkusunu yeni keşfetmiş kahveseverler ile bilgi paylaşım amaçlıdır.

 

Başa dön tuşu